Motorola XTS2500 Model 2 UHF 450-520 MHz P25 Two Way Radio
MPN H46SDF9PW6BN
FCC ID AZ489FT4866
Frequency 450-520 MHz
870 Channels
Power 5 Watts
MPN H46SDF9PW6BN
FCC ID AZ489FT4866
Frequency 450-520 MHz
870 Channels
Power 5 Watts
Motorola XTS2500 Model II UHF 450-520 MHz Public Safety Police Fire EMS P25 Two Way Radio
ASTRO IMBE Digital Operation
Enhanced Digital ID Display
Trunked Remote Monitor/Radio Trace
Trunked One Touch Status Message
3600/9600 Interoperability/Mixed Mode Signalling
Over the Air Provisioning
Encrypted Tactical Inhibit
SmartZone Systems Operation
Inter System Roaming ISSI
ASTRO 25 Trunking Radio Authentication
APCO Packet Data Interface
Conventional Voting Scan
SmartZone Omnilink MultiZone Operation
ASTRO 25 9600 Baud Trunking
Fireground Accountability Software
ADP Software Encryption
9600 Baud Trunking
ASTRO 25 Analog and Digital
Digital Trunking with Mutual Aid or ASTRO 25 Digital Trunking with Mutual Aid
Firmware: R20.50.10
DSP: R19.50.01
Tuning: R01.09.07
PSDT: R04.00.00
Bootloader: R03.50.00
FLASHport Memory: 8MB
ADP Encryption Algorithm
APCO 25 ASTRO Project 25
Conventional, SmartZone trunking, Smartnet Trunking System Types
Maximum Frequency Separation Full Bandsplit
Motorola XTS 2500 Project 25 interoperable Digital Radio Supported Trunking standards: clear or digital encrypted APCO P16 and APCO P25
APCO Project 16
(3600 control channel) and APCO Project 25 (9600 control channel)
Military Radio Standards 810, C, D, E and F
Durability to depend on. Simplicity that succeeds.
Motorola XTS 2500 UHF APCO Project 25 radio features two-way functionality in a durable, dependable unit that is very easy to use.
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Utilizes Windows-based Customer Programming Software (CPS) Supports USB and RS-232 communications. Built in FLASHport support.
Compatible with most accessories as some XTS, HT, MT or MTS units.
What's included?
Motorola XTS2500 II UHF 450-520 MHz APCO P25 Digital Radio. Includes Antenna, Belt Clip, IMPRES Battery and IMPRES Charger. See Pictures!
Band UHF Range 2
Series XTS 2500 Model 2
MPN H46SDF9PW6BN
FCC ID AZ489FT4866
Frequency 450-520 MHz
Color Black Yellow Green Red Brown
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| Type | Portable/Handheld |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ489FT4866 |
| Band | UHF Range 2 |
| Power | 5 Watts |
| Frequency Range | 450-520 MHz |
| Channels | 870 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 5 kHz |
| Encryption | ADP |
| Service | P25 Digital Analog |