MOTOROLA XTS1500 VHF 136-174MHz SmartZone P25 Digital Two-Way Radio
MPN: H66KDD9PW5BN
FCC ID: AZ489FT3807
Frequency: 136-174 MHz
96 Channels
Power: 5 Watts
MPN: H66KDD9PW5BN
FCC ID: AZ489FT3807
Frequency: 136-174 MHz
96 Channels
Power: 5 Watts
Motorola XTS 1500 VHF 136-174 MHz SMARTzone P25 Digital Two-Way Radio
Band VHF
Model XTS 1500 1.5
Channel Capacity 96
Frequency 136-174 MHz
MPN H66KDD9PW5BN
RF Output Power 5 Watts
Channel Spacing 12.5 / 25 kHz
Bandwidth Narrow Band Wide Band
Motorola XTS1500 Model 1.5 VHF Public Safety Police Fire EMS P25 Two Way Radio.
ASTRO IMBE Digital Operation
Enhanced Digital ID Display
Trunked Remote Monitor/Radio Trace
Over the Air Provisioning
SmartZone Systems Operation
ASTRO 25 Trunking Radio Authentication
APCO Packet Data Interface
SmartZone Omnilink MultiZone Operation
ASTRO 25 9600 Baud Trunking
Fireground Voice/Channel Announcement
ADP Software Encryption
ASTRO Analog and Digital
Digital Trunking with Mutual Aid or ASTRO 25 Digital Trunking with Mutual Aid
Firmware: R20.50.10
DSP: R19.50.01
Tuning: R01.09.07
PSDT: R04.00.00
Bootloader: R03.50.00
FLASHport Memory: 8MB
ADP Encryption Algorithm
APCO Project 25 ASTRO 25
Conventional, SmartNET trunking, Smartzone trunking, Smartzone Omnilink trunking
Maximum Frequency Separation - Full Bandsplit
Motorola XTS 1500 Project 25 interoperable Digital Radio Supported Trunking standards: clear or digital encrypted APCO P16 and APCO P25
APCO Project 16 and Project 25
(3600 control channel) and Project 25 (9600 control channel)
Military Radio Standards 810, C, D, E and F
Durability to depend on. Simplicity that succeeds.
Motorola XTS 1500 APCO P25 radio features two-way functionality in a durable, dependable unit that is very easy to use.
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Utilizes Windows-based Customer Programming Software (CPS) Supports USB and RS-232 communications. Built in FLASHport support.
Compatible with most accessories as some XTS, HT, MT or MTS units.
What's included?
Motorola XTS1500 Model 1.5 VHF 136-174 MHz APCO P25 Digital Radio, Includes Antenna, Belt Clip, Battery and IMPRES Charger. See Pictures!
Band VHF
Brand Motorola
Body XTS 1500 1.5
MPN H66KDD9PW5BN
FCC ID AZ489FT3807
Frequency 136-174 MHz
Color Choice Black, Red, Green, Yellow, Brown
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | H66KDD9PW5BN |
| Type | Portable/Handheld |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ489FT3807 |
| Band | VHF |
| Power | 5 Watts |
| Frequency Range | 136-174 MHz |
| Channels | 96 |
| Channel Spacing | 12.5/ 25 kHz |
| Channel Stepping | 5 kHz |
| Encryption | ADP |
| Service | P25 Digital Analog |