Motorola XTL5000 VHF P25 Digital Mobile Two Way Radio
MPN: M20KSS9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3806
Frequency: 136-174 MHz
1000 Channels
Power: 50 Watts
MPN: M20KSS9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3806
Frequency: 136-174 MHz
1000 Channels
Power: 50 Watts
Motorola XTL5000 VHF ASTRO 25 Digital P25 Two Way Mobile Radio
Model: XTL5000
MPN: M20KSS9PW1AN
Frequency 136-174 MHz
RF Power 50 Watts
Channel Bandwidth 12.5/25/30 kHz
Type: Dash Mount
Supports Multiple Analog and Digital Protocols.
Enhanced Digital ID Display
ASTRO IMBE Digital Operation
Trunked Remote Monitor/Radio Trace
Trunked One Touch Status Message
SmartZone Systems Operation
SmartZone Omnilink MultiZone Operation
APCO Packet Data Interface
OTAR Hardware Multikey Encryption
OTAP Over the Air Provisioning
Conventional Voting Scan
ASTRO 25 9600 Baud Trunking
Preamp
ADP Software Encryption
Firmware: R20.50.10
DSP: R19.50.01
Tuning: R01.00.04
Secure Version R05.05.03
PSDT: R04.00.00
Bootloader: R07.00.00
FLASHport Memory: 8MB
The security features of the XTL 5000 mobile includes Type III and Type IV encryption including DES, DES-XL, DES-OFB, DVI-XL, DVP-XL and AES algorithms.
Encryption Algorithms
Advanced Digital Privacy
Text Messaging
9600 and 3600 Baud capable
Advanced Digital Privacy (ADP)
Dual mode operation (ASTRO Digital and Analog)
Project 25 capability on Conventional and Trunking systemsew
Project 25 compliance interoperable voice signaling features
5 Programmable buttons x 4 deep in menu functions
Integrated voice and data or RS232 capable
Programming Over Project 25 (POP25)
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Utilizes Windows-based Customer Programming Software (CPS) Supports USB and RS-232 communications.
What's included?
Motorola ASTRO XTL 5000 VHF 136-174 MHz 50w P25 Dash Mount Mobile Radio Kit. See Pictures!
Model: XTL5000
MPN: M20KSS9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3806
Color: Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | M20KSS9PW1AN |
| Type | Mobile |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ492FT3806 |
| Band | VHF |
| Power | 50 Watts |
| Frequency Range | 136-174 MHz |
| Channels | 1000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 5 kHz |
| Encryption | ADP |
| Product Features | Repeater Talkaround, Priority Scan, PTT, SMARTzone Omnilink, FDMA, P25 Phase 1, ASTRO 25, Emergency Button |
| Service | P25 Digital Analog |