Motorola XTL5000 UHF R2 ASTRO 25 P25 Digital Two Way Mobile Radio
MPN: M20SSS9PW1AN
FCC ID: AZ492FT4867
Frequency: 450-520 MHz
1000 Channels
Power: 40 Watts
MPN: M20SSS9PW1AN
FCC ID: AZ492FT4867
Frequency: 450-520 MHz
1000 Channels
Power: 40 Watts
Motorola XTL5000 UHF2 P25 ASTRO 25 Digital Two Way Mobile Radio
Model: XTL 5000
MPN: M20SSS9PW1AN
Channels 1000
Frequency: 450-520 MHz
RF Power: 40 Watts
Supports Multiple Analog and Digital Protocols.
Band: UHF Range 2
Power 40 Watt
Frequency 450-520 MHz
Band VHF 1000 Channels
Channel Bandwidth 12.5/20/25 kHz
ASTRO IMBE Digital Operation
Enhanced Digital ID Display
Trunked Remote Monitor/Radio Trace
Trunked One Touch Status Message
Preamp
Over the Air Provisioning
SmartZone Systems Operation
ASTRO 25 Trunking Radio Authentication
APCO Packet Data Interface
Conventional Voting Scan
SmartZone Omnilink MultiZone Operation
Radio Control Protocol
Channel Scan With VRS
ASTRO 25 9600 Baud Trunking
ADP Software Encryption
Firmware: R20.50.10
DSP: R19.50.01
Tuning: R01.00.04
PSDT: R04.00.00
Bootloader: R07.00.00
FLASHport Memory: 8MB
Supported security features of the XTL 5000 mobile include Type III and Type IV encryption including DES, DES-XL, DES-OFB, DVI-XL, DVP-XL and AES algorithms.
Text Messaging
9600 and 3600 Baud capable
Advanced Digital Privacy (ADP)
Dual mode operation (ASTRO Digital and Analog)
Project 25 capability on Conventional and Trunking systems
Project 25 compliance interoperable voice signaling features
5 Programmable buttons x 4 deep in menu functions
Integrated voice and data or RS232 capable
Programming Over Project 25 (POP25)
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Utilizes Windows-based Customer Programming Software (CPS) Supports USB and RS-232 communications.
What's included?
Motorola ASTRO XTL 5000 UHF 450-520 MHz 40w P25 Mobile Radio Kit. See Pictures!
Model: XTL5000
MPN: M20SSS9PW1AN
FCC ID: AZ492FT4867
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | M20SSS9PW1AN |
| Type | Mobile |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ492FT4867 |
| Band | UHF Range 2 |
| Power | 40 Watts |
| Frequency Range | 450-520 MHz |
| Channels | 1000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 5 kHz |
| Encryption | ADP |
| Product Features | Repeater Talkaround, Priority Scan, PTT, SMARTzone Omnilink, FDMA, P25 Phase 1, ASTRO 25, POP25, Emergency Button |
| Service | P25 Digital Analog |