Motorola XTL2500 HP VHF P25 Remote Mount Digital Mobile Two Way Radio
MPN: M21KTM9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3808
Frequency: 136-174 MHz
870 Channels
Power: 110 Watts
MPN: M21KTM9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3808
Frequency: 136-174 MHz
870 Channels
Power: 110 Watts
Motorola XTL2500 HP VHF P25 Remote Mount Digital Two Way Mobile Radio
Motorola’s XTL 2500 Project 25 compliant mobile radio is tough and well suited for users in Police, Fire, EMS, State/Local/Federal Government agencies. Taking into consideration your work environment and various job responsibilities, this robust mobile radio will support the type of consistent, high quality communication you need.
Power: 110 Watt
Model: XTL2500
Type: Remote Mount
MPN: M21KTM9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3808
The XTL 2500 digital mobile radio is specifically designed to meet the needs of your organization.
Platform: XTL2500
Flashport: 509088-801684-9
ASTRO IMBE Digital Operation
Enhanced Digital ID Display
Trunked Remote Monitor/Radio Trace
Trunked One Touch Status Message
Over the Air Provisioning
SmartZone Systems Operation
ASTRO 25 Trunking Radio Authentication
APCO Packet Data Interface
Conventional Voting Scan
SmartZone Omnilink MultiZone Operation
ASTRO 25 9600 Baud Trunking
ADP Software Encryption
Band VHF
Channels: 870
Frequency 136-174 MHz
9600 and 3600 Baud capable
Channel Bandwidth 12.5/20/25 kHz
Max Freq Separation Full Bandsplit
User Group Addresses 65,000 Conventional / 4,094 Trunking
When you want high performance, quality, and reliability in your daily communications, you can count on the XTL2500 high power VHF to deliver.
Remote Mount
Text Messaging
Advanced Digital Privacy (ADP)
OTAP (Over-the-air programming)
Dual mode operation (ASTRO Digital and Analog)
5 Programmable buttons x 4 deep in menu functions
Project 25 capability on Conventional and Trunking systems
Firmware: R20.50.10
DSP: R19.50.01
Tuning: R01.00.05
Channel Version R19.00.00
PSDT: R04.00.00
Bootloader: R07.00.00
FLASHport Memory: 8MB
Includes test channel(s). Additional programming is buyers responsibility.
Utilizes Windows-based Customer Programming Software (CPS) Supports USB and RS-232 communications.
What's included?
Motorola XTL2500 VHF Remote Mount 110 watt P25 Digital Mobile Radio Kit. See Pictures!
Band: VHF
Power: 110 Watt
Model: XTL2500 High Power
Type: Remote Mount
MPN: M21KTM9PW1AN
FCC ID: AZ492FT3808
Color Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | M21KTM9PW1AN |
| Type | Mobile |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ492FT3808 |
| Band | VHF |
| Power | 110 Watts |
| Frequency Range | 136-174 MHz |
| Channels | 870 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 5 kHz |
| Encryption | ADP |
| Product Features | Repeater Talkaround, Voice Announcement, Priority Scan, PTT, SMARTzone Omnilink, FDMA, P25 Phase 1, Emergency Button |
| Service | P25 Digital Analog |