Motorola APX7500 MP 800 MHz Remote Mount P25 Phase 2 Mobile Radio
MPN M30URS9PW1AN
FCC ID AZ492FT5858
Frequency 7/800 MHz
3000 Channels
Power 35 Watts
MPN M30URS9PW1AN
FCC ID AZ492FT5858
Frequency 7/800 MHz
3000 Channels
Power 35 Watts
Motorola APX7500 Remote Mount P25 Phase II Digital Two Way Mobile Radio
Model APX 7500
Type Remote Mount
Band 7/800
RF Power 35 Watts
Channels 3000
MPN M30URS9PW1AN
Frequency 700/800 MHz
Channel spacing 12.5/20/25 kHz
APX 7500 P25 Phase 2 TDMA
Twice the voice capacity, allowing additional users on the system without the need for additional frequencies or infrastructure
Motorola APX7500 P25 Phase II 7/800 MHz Radio Features
APX Geofencing
Over the Air Provisioning
ASTRO IMBE Digital Operation
P25 Digital Tone Signaling
P25 Radio Authentication
OTAR with Multikey
Federal Government FPP
7/800 MHz Band
Legacy SW System Key Enable
Group Services
SmartZone Operation
DVRS PSU Activation
DVRS MSU Activation
GPS Activation
Mission Critical Geofence
Enhanced Data Operation
APCO Packet Data
P25 Site Selectable Alert
SmartZone Omnilink MultiZone Operation
Conventional Voting Scan
ASTRO 25 9600 Baud Trunking
TDMA Operation
Personnel Accountability
Installed Secure Encryption ADP
ADP, AES-256, AES-GCM, DES-OFB, DES-XL
Standards
FIPS 140-2 Level 3 FIPS 197
MOBILE APX 7500 Control Head
Motorola 05 Remote Mount
Integrated GPS
Enables accountability and location tracking of an individual or vehicle, which can be sent to a map-based location application
Text Messaging
Motorola APX7500 offers the freeform of canned messaging solution so you can efficiently and discreetly send and receive messages
Voice Announcement
Audible, pre-recorded voice file provides a description of the selected channel or zone
Seamless Scan
APX 7500 delivers seamless scanning of multiple protocols, including conventional, FDMA and TDMA systems
Display
Tri-color display with intelligent lighting 2 lines of text 14 characters max , 1 line of icons , 1 line of menus and display contrast selector
Accessories
Re-uses XTL accessories
64 MB FLASHport Memory
Full Bandsplit Maximum Frequency Separation
Motorola APX 7500 7/800 MHz radio - Instant interoperability for mission-critical workers
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility
Supports USB communications Built in FLASHport support
Utilizes Windows XP, Vista, Windows 7, 8 and 10 Customer Programming Software (CPS)
What's included?
Motorola APX7500 Remote Mount 7/800 MHz P25 Phase 2 TDMA Digital Mobile Radio. See Pictures!
Model APX 7500
MPN M30URS9PW1AN
FCC ID AZ492FT5858
IC ID 109U-92FT5858
Band 7/800 MHz
Color Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | M30URS9PW1AN |
| Type | Mobile |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ492FT5858 |
| IC ID | 109U-92FT5858 |
| Band | 7/800 MHz |
| Power | 35 Watts |
| Channels | 3000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 2.5 kHz |
| Encryption | ADP, AES-256, AES-GCM, DES-OFB, DES-XL |
| Product Features | GPS, Repeater Talkaround, Voice Announcement, Priority Scan, PTT, SMARTzone Omnilink, TDMA, P25 Phase 2, ASTRO 25, POP25, Emergency Button |
| Service | P25 Digital Analog |