Motorola APX 7500 MP Remote Mount UHF R1 800 MHz P25 Mobile Two Way Radio
MPN M30TSS9PW1AN
FCC ID AZ492FT7043
Frequency 380-470 MHz 7/800 MHz
Power 40 Watts
3000 Channels
MPN M30TSS9PW1AN
FCC ID AZ492FT7043
Frequency 380-470 MHz 7/800 MHz
Power 40 Watts
3000 Channels
Motorola APX 7500 MP UHF R1 800MHz P25 Remote Mount Mobile Two Way Radio
Model APX7500 MP
MPN M30TSS9PW1AN
Channels 3000
Band UHF1 7/800
RF Power 40 Watts
Channel Spacing 12.5/ 25/30 kHz
Frequency 380-470 MHz 700/800 MHz
APX 7500 P25 Phase 2 TDMA Mobile Radio
Twice the voice capacity, allowing additional users on the system without the need for additional frequencies or infrastructure
Motorola APX7500 Multi-Band P25 Phase II Radio Features
APX Geofence
P25 Digital Tone Signaling
DVRS MSU Activation
Pre-amp (Mobile)
UHF Range 1 Primary Band
7/800 MHz Secondary Band
TDMA Operation
SmartZone Operation
Over the Air Provisioning
OTAR And Multikey
OmniLink
IMBE Digital Operation
GPS Activation
FED Front Panel Programming
Enable Dual Band Opearation
Digital IMBE Trunking with 9600 Control Channel Only (APCO Trunking)
Conventional Voting Scan
APCO Packet Data
Legacy SW System Key Enable
Installed Secure Encryption
ADP, AES-256, AES-GSM, DES-OFB, DES-XL
Standards
FIPS 140-2 Level 3 FIPS 197
Mobile APX 7500 UHF R1 7/800
Motorola Control Head Remote Mount
Integrated GPS
Enables accountability and location tracking of an individual or vehicle, which can be sent to a map-based location application
Text Messaging
Motorola APX 7500 Multi-Band Radio offers the freeform of canned messaging solution so you can efficiently and discreetly send and receive messages
Voice Announcement
Audible, pre-recorded voice file provides a description of the selected channel or zone
Seamless Scan
APX 7500 UHF R1 7/800 MHz radio delivers seamless scanning of multiple protocols, including conventional, FDMA and TDMA systems.
Motorola 05 Control Head Display
Tri-color display with intelligent lighting 2 lines of text 14 characters max , 1 line of icons , 1 line of menus and display contrast selector
Accessories
Re-uses XTL accessories
64 MB FLASHport Memory
Full Bandsplit Maximum Frequency Separation
Motorola APX 7500 UHF 7/800 MHz radio - Instant interoperability for mission-critical workers.
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Supports USB communications Built in FLASHport support
Utilizes Windows XP, Vista, Windows 7, 8 and 10 Customer Programming Software (CPS)
What's included?
Motorola APX7500 UHF R1 7/800 MHz P25 Phase 2 TDMA Digital Remote Mount Mobile Radio. See Pictures!
Model APX 7500 MP
MPN M30TSS9PW1AN
FCC ID AZ492FT7043
IC ID 109U-92FT7043
Band UHF R1 7/800 MHz
Frequency 380-470 MHz 7/800 MHz
Color Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | M30TSS9PW1AN |
| Type | Mobile |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ492FT7043 |
| IC ID | 109U-92FT7043 |
| Band | UHF Range 1, 7/800 MHz |
| Power | 40 Watts |
| Frequency Range | 380-470 MHz, 7/800 MHz |
| Channels | 3000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 2.5 kHz |
| Encryption | ADP, AES-256, AES-GCM, DES-OFB, DES-XL |
| Product Features | GPS, Repeater Talkaround, Text Messaging, Voice Announcement, Priority Scan, PTT, SMARTzone Omnilink, TDMA, P25 Phase 2, APCO 25, Emergency Button |
| Service | P25 Digital Analog |