Motorola APX 7500 HP Remote Mount VHF 800 MHz P25 Mobile Two Way Radio
Model APX 7500 High Power
MPN M30TXS9PW1AN
Power 110 Watts
Band VHF 7/800
Channels 3000
Band VHF 136-174 MHz
Band 700/800 MHz
Model APX 7500 High Power
MPN M30TXS9PW1AN
Power 110 Watts
Band VHF 7/800
Channels 3000
Band VHF 136-174 MHz
Band 700/800 MHz
Motorola APX7500 HP Remote Mount VHF 800 MHz P25 Mobile Two Way Radio
Model APX 7500 High Power
Power 110 Watts
Band VHF 7/800
Channels 3000
MPN M30TXS9PW1AN
Band VHF 136-174 MHz
Band 700/800 MHz
Channel Spacing 12.5/20/25 kHz
Motorola APX7500 P25 Phase II VHF 7/800 MHz 110w Radio Features
Legacy SW System Key Enable
APCO Packet Data
Conventional Voting Scan
Digital IMBE Trunking with 9600 Control Channel Only (APCO Trunking)
Enable Dual Band Opearation
FED Front Panel Programming
GPS Activation
IMBE Digital Operation
OmniLink
OTAR And Multikey
Over the Air Provisioning
SmartZone Operation
TDMA Operation
7/800 MHz Primary Band
Pre-amp (Mobile)
VHF Secondary Band High Power
DVRS MSU Activation
P25 Digital Tone Signaling
APX Geofence
APX 7500 P25 Phase 2 TDMA
Twice the voice capacity, allowing additional users on the system without the need for additional frequencies or infrastructure
Installed Secure Encryption
ADP AES-256 AES-GSM DES-OFB DES-XL
Standards
FIPS 140-2 Level 3 FIPS 197
Motorola APX 7500 Mobile Control Head Motorola 05 Remote Mount
Integrated GPS
Enables accountability and location tracking of an individual or vehicle, which can be sent to a map-based location application
Text Messaging
Motorola APX7500 offers the freeform of canned messaging solution so you can efficiently and discreetly send and receive messages
Voice Announcement
Audible, pre-recorded voice file provides a description of the selected channel or zone
Seamless Scan
APX 7500 delivers seamless scanning of multiple protocols, including conventional, FDMA and TDMA systems
Display
Tri-color display with intelligent lighting 2 lines of text 14 characters max , 1 line of icons , 1 line of menus and display contrast selector
Accessories
Re-uses XTL accessories
64 MB FLASHport Memory
Full Bandsplit Maximum Frequency Separation
Motorola APX 7500 7/800 MHz radio - Instant interoperability for mission-critical workers
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Optional Dual Head Configuration available upon request.
Supports USB communications Built in FLASHport support
Utilizes Windows XP, Vista, Windows 7, 8 and 10 Customer Programming Software (CPS)
What's included?
Motorola APX7500 Remote Mount High Power VHF 7/800 MHz P25 Phase 2 TDMA Digital Mobile Radio. See Pictures!
Model APX 7500 HP
MPN M30TXS9PW1AN
FCC ID AZ492FT7035
IC ID 109U-92FT7035
Band VHF 7/800 MHz
Color Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | M30TXS9PW1AN |
| Type | Mobile |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ492FT7035 |
| IC ID | 109U-92FT7035 |
| Band | VHF, 7/800 MHz |
| Power | 110 Watts |
| Frequency Range | 136-174 MHz, 7/800 MHz |
| Channels | 3000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 2.5 kHz |
| Encryption | ADP, AES-256, AES-GCM, DES-OFB, DES-XL |
| Product Features | GPS, Repeater Talkaround, Voice Announcement, Priority Scan, PTT, SMARTzone Omnilink, TDMA, P25 Phase 2, ASTRO 25, Emergency Button |
| Service | P25 Digital Analog |