Motorola APX 7000 1.5 Dual Band P25 Phase 2 Two Way UHF Radio UHF 7/800 MHz
MPN H97TGD9PW1AN
FCC ID AZ489FT7040
380-470 MHz 700/800 MHz
3000 Channels
MPN H97TGD9PW1AN
FCC ID AZ489FT7040
380-470 MHz 700/800 MHz
3000 Channels
Motorola APX 7000 Multi-Band P25 TDMA Phase 2 Digital Two Way Radio UHF 7/800 GPS ADP AES
Model APX7000 1.5
Band VHF 7/800 MHz
RF Power UHF 5 Watt
RF Power 7/800 3 Watt
Channel Capacity 3000
MPN H97TGD9PW1AN
Frequency 380-470 MHz
Frequency 700/800 MHz
Model APX 7000 1.5 Multi-Band
Channel Spacing 12.5/25/30 kHz
Secure Encryption ADP AES-256
P25 Phase 2 TDMA
Twice the voice capacity, allowing additional users on the system without the need for additional frequencies or infrastructure
Motorola APX7000 1.5 Multiband is a compact, lightweight multi-band radio delivering the convenience of two radios in one, while maintaining APCO TIA receiver specifications
Enhanced Zone Bank
Bluetooth Operation
Personnel Accountability
Legacy SW System Key Enable
P25 Radio Authentication
Extreme Noise Reduction
APCO Packet Data
Conventional Voting Scan
Digital IMBE Trunking with 9600 Control Channel Only (APCO Trunking)
Enable Dual Band Opearation
GPS Activation
IMBE Digital Operation
OmniLink
OTAR And Multikey
Over the Air Provisioning
SmartZone Operation
TDMA Operation
7/800 MHz Primary Band
UHF Range 1 Secondary Band
DVRS PSU Activation
P25 Common Air Interface
Enhanced Data Operation
P25 Digital Tone Signaling
APX Geofence
Site Selectable Alert for P25 Trunking
Group Services
Mission Critical Geofence
Integrated GPS
Enables accountability and location tracking of an individual or vehicle, which can be sent to a map-based location application
Dual Microphones
Dual mic noise suppression technology locates the talker and cancels out any background noise
Voice Announcement
Audible, pre-recorded voice file provides a description of the selected channel or zone
Seamless Scan
Motorola APX 7000 delivers seamless scanning of multiple protocols, including FDMA and TDMA systems, conventional, and multiple RF bands.
Top Display
8-character visible display presents 32-character zone/channel data so you can see information quickly, at a glance.
Buttons & Switches
Large PTT button Angled On/Off Volume knob Orange emergency button 16 position top mounted rotary switch
2-position concentric switch 3-position toggle switch 3 programmable side buttons Multi-color backlight
64 MB FLASHport Memory
Full Bandsplit Maximum Frequency Separation
Motorola APX 7000 multi-band radio places instant interoperability into the hands of mission-critical workers.
Includes test channel(s). Additional programming is buyers responsibility.
Supports USB communications Built in FLASHport support
Utilizes Windows XP, Vista, Windows 7, 8 and 10 Customer Programming Software (CPS)
What's included?
Motorola APX7000 Model 1.5 Multi-Band P25 Phase 2 DigitalTwo Way Radio UHF 7/800 MHz, Antenna, Belt Clip, Speaker Microphone, IMPRES Battery and Charger. See Pictures!
Model APX 7000 1.5 Multi-Band
MPN H97TGD9PW1AN
FCC ID AZ489FT7040
IC ID 109U-89FT7040
UHF Band (380-470 MHz)
700/800 MHz Band
Color Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
Questions? Contact us.
| Condition | Used |
|---|---|
| Type | Portable/Handheld |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ489FT7040 |
| IC ID | 109U-89FT7040 |
| Band | UHF Range 1, 7/800 MHz |
| Power | 3 Watts, 5 Watts |
| Frequency Range | 380-470 MHz, 7/800 MHz |
| Channels | 3000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 2.5 kHz |
| Encryption | ADP, AES-256, AES-GCM, DES-OFB, DES-XL |
| Service | P25 Digital Analog |