Motorola APX 6000 1.5 VHF P25 Phase 2 Digital Two Way Radio
MPN H98KGD9PW5AN
FCC ID AZ489FT3829
Frequency 136-174 MHz
3000 Channels
Power 6 Watts
MPN H98KGD9PW5AN
FCC ID AZ489FT3829
Frequency 136-174 MHz
3000 Channels
Power 6 Watts
Motorola APX 6000 1.5 VHF P25 Phase 2 TDMA Digital Two Way Radio GPS AES
The APX6000 1.5 VHF Radio Is Designed To Outperform.
Band VHF
Model 1.5 Top display
MPN H98KGD9PW5AN
Channel Capacity 3000
RF Output Power 6 Watts
Frequency 136-174 MHz
Full Feature Single-Band Radio
Channel Spacing 6.25 / 12.5 / 20 / 25 kHz
Enhanced Zone Bank
Bluetooth Operation
Encrypted Tactical Inhibit
Personnel Accountability
Legacy SW System Key Enable
P25 Radio Authentication
Enhancement Level 2
Remote Monitor / Radio Trace
Extreme Noise Reduction
APCO Packet Data
Conventional Voting Scan
Digital IMBE Trunking with 9600 Control Channel Only (APCO Trunking)
GPS Activation
IMBE Digital Operation
OmniLink
OTAR And Multikey
Over the Air Provisioning
SmartZone Operation
TDMA Operation
VHF Primary Band
DVRS PSU Activation
P25 Common Air Interface
Enhanced Data Operation
P25 Digital Tone Signaling
APX Geofence
Group Services
Mission Critical Geofence
Motorola APX 6000 is equipped with a 3-watt speaker, 3 integrated microphones and the Adaptive Audio Engine. This changes the level of noise suppression, microphone gain, windporting and speaker equalization to produce clear and loud audio in any environment.
Voice Announcements
Narrow and Wide Bandwidth
SmartZone, Omnilink Trunking
ASTRO 25 Integrated Voice & Data
Digital P25 Phase II TDMA Trunking
IP68 submersion (2 meters, 2 hours)
Encryptions Algorithm ADP AES-256 DES-OFB
Maximum Frequency Separation Full Bandsplit
Automatic switching between P25 Phase I and II
Digital P25 Phase I FDMA, Conventional and Trunking
GPS/GPS/GNSS Mode of Operation Autonomous (Non-Assisted)
9600 Baud Digital APCO P25 Phase 1 FDMA and Phase 2 TDMA Trunking
Digital APCO 25, Conventional, Analog MDC 1200, Quick Call II System Configurations
Full bitmap monochromatic LCD top display
1 line text x 8 characters
1 line of icons
Multi-color backlight
Buttons & Switches: Large PTT button Angled On/Off volume control Orange emergency button 16 position top-mounted rotary switch 2-position concentric switch Multi-color backlight 3-position toggle switch 3 programmable side buttons
Includes test channel(s). Additional programming is buyer responsibility.
Utilizes Windows-based Customer Programming Software (CPS) Supports USB communications. Built in FLASHport support.
What's included?
MotorolaAPX6000 Model 1.5 VHF 136-174 MHz P25 TDMA Digital Radio, Antenna, Belt Clip, IMPRES Battery and Charger. See Pictures!
Model APX 6000 1.5
MPN H98KGD9PW5AN
FCC ID AZ489FT3829
IC ID 109U-89FT3829
VHF Band 136-174 MHz
Color Traditional Black
Interested? Please read description thoroughly, ask questions before purchasing.
Don't see it in picture(s)? Not included with purchase.
| Condition | Used |
|---|---|
| MPN | H98KGD9PW5AN |
| Type | Portable/Handheld |
| Manufacturer | Motorola |
| FCC ID | AZ489FT3829 |
| IC ID | 109U-89FT3829 |
| Band | VHF |
| Power | 6 Watts |
| Frequency Range | 136-174 MHz |
| Channels | 3000 |
| Channel Spacing | 12.5/20/25 kHz |
| Channel Stepping | 2.5 kHz |
| Encryption | ADP, AES-256, AES-GCM, DES-OFB, DES-XL |
| Service | P25 Digital Analog |